معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه پایه الگو و محاسبه قیمت برق هیچ تغییری نکرده است، گفت: عده‌ کمی با وجود قرار گرفتن در اقلیت به لحاظ تعداد، به اندازه میلیون‌ها مشترک عادی برق مصرف می‌کنند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه پایه الگو و محاسبه قیمت برق هیچ تغییری نکرده است، گفت: عده‌ کمی با وجود قرار گرفتن در اقلیت به لحاظ تعداد، به اندازه میلیون‌ها مشترک عادی برق مصرف می‌کنند.

گیل نجوا،   به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، غلامعلی رخشانی‌مهر با حضور در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما، ضمن اشاره به آغاز اجرای آئین‌نامه نحوه محاسبه تعرفه برق از اول بهمن اظهار کرد: در این مصوبه دو شاخص که مبنای قیمت گذاری است و از پیش‌تر هم در قبوض وجود داشت، هیچ تغییری نکرده است.

وی با بیان اینکه الگوها و پایه قیمت‌گذاری بر مبنای الگو مانند گذشته ثابت است، خاطرنشان کرد: آنچه که تغییر کرده، پله‌های مصرفی است به طوری که پله‌های مصرف اکنون به مصرف تا سطح الگو، ۱.۵ برابر الگو، تا دو برابر الگو و بیش از دو برابر الگو تقسیم شده است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در خصوص عدم تغییر الگوی مصرف با بیان اینکه اکنون و در فصل غیرگرم به طور مثال در تهران و بیشتر مناطق کشور الگوی مصرف ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه است که نسبت به قبل تغییری نداشته است، افزود: بر اساس آمار سامانه‌های پرداخت قبوض، در این فصل بیش از ۷۵ درصد از مردم در سطح این الگو یا حتی کمتر، برق مصرف می‌کنند که تغییری در مبلغ قبوض برق این گروه ایجاد نخواهد شد.

رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه در تابستان تنها ۱۵ درصد از مشترکان هستند که بیشتر از الگو مصرف دارند، اظهار کرد: در تابستان نیمی از برق مصرفی کشور یعنی حدود ۳۰ هزار مگاوات، در بخش خانگی مصرف می‌شود که ۸۵ درصد از مردم به اندازه نیمی از این میزان (۱۵ هزار مگاوات) از برق بخش خانگی را مصرف می‌کنند و ۱۵ درصد پرمصرف به اندازه مابقی مشترکان مصرف برق دارند؛ یعنی ۱۵ درصد مشترکان پرمصرف، ۵۰ درصد برق کشور را در تابستان مصرف می‌کنند.

وی در عین حال به گروه اندکی از جامعه اشاره کرد که با وجود تعداد قرار گرفتن در اقلیت به لحاظ تعداد، به اندازه چهار نیروگاه بزرگ برق مصرف می‌کنند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در همین زمینه گفت: از بین ۳۰ میلیون مشترک خانگی، تنها ۶۰۰ هزار مشترک که دو درصد از مجموع جمعیت مشترکان خانگی را در برمی‌گیرند، بیش از سه هزار مگاوات از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان به اندازه تولید برق چهار نیروگاه بزرگ و مصرف برق میلیون‌ها مشترک عادی است.

رخشانی مهر با تاکید بر اینکه اگر این دو درصد خیلی پرمصرف، مصرف برق خود را به نصف کاهش دهند، بخش مهمی از محدودیت‌های برقی در تابستان از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: همه تمرکز آئین‌نامه نحوه محاسبه تعرفه برق که از اول بهمن آغاز می‌شود، روی کنترل مصارف گروه‌هایی است که بیش از الگو مصرف می‌کنند.

وی تصریح کرد: از این پس مردم به جای قیمت برق باید با اصطلاح کیلووات ساعت آشنا شوند، چرا که همه مصارف وسایل برقی با این میزان سنجیده می‌شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان مصارف را در سطح الگو نگاه داشت، اظهار کرد: استفاده متعارف و درست از وسایل برقی، تنها راهکار کنترل مصرف و نگاه داشتن میزان مصرف در سطح الگو است.

رخشانی مهر افزود: به طور مثال در تابستان وقتی دمای آسایش بر اساس اصول علمی و پزشکی ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، تنظیم کولر روی دمای پایین‌تر از ۲۵ درجه، به معنای مصرف و استفاده نامتعارف تلقی می‌شود.

وی همچنین با ارائه مثالی دیگر توضیح داد: استفاده به اندازه از سیستم روشنایی در مکانی که حضور داریم، متعارف و روشن نگه داشتن لامپ‌ها در مکانی که حضور نداریم، نامتعارف است و باعث خروج از الگوی مصرف می‌شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر تصریح کرد: آئین‌نامه نحوه محاسبه تعرفه برق تنها به دنبال افزایش توجه مردم به میزان مصارفشان است، چرا که هرچه مصارف در سطح الگو باشد، پایداری شبکه برق افزایش می‌یابد.

رخشانی‌مهر در خصوص تأثیر استخراج غیرمجاز رمز ارز نیز با تقدیر از مراکز مجاز استخراج رمز ارز که در تابستان و زمستان با صنعت برق همکاری می‌کنند، گفت: بخش عمده استخراج‌ها در فضای غیرمجاز اتفاق می‌افتد که به منظور شناسایی این مراکز و افراد که باعث آسیب به وسایل برقی سایر مشترکان می‌شوند، توانیر اقدام به اختصاص پاداش به معرفی کنندگان و افشا کنندگان کرده است.

وی از همه مشترکان خواست تا با نصب اپلیکیشن “برق من” نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام و از سایر خدماتی که در این برنامه گنجانده شده است، استفاده کنند.